58.0k views
1 vote
If a 16 oz jar of peanut butter costs $8.00 and a 26 oz jar of peanut butter costs $12.00, which would be the best deal?

2 Answers

2 votes

Answer:

The 26 oz jar of peanut butter.

Explanation:

1st Jar: $1.00 per 2 Oz's

2nd Jar: $1.00 per 2.16... Oz's

That's why the 2nd Jar is the better deal. More Oz's for the same amount of $$$.

User Bob Kusik
by
5.9k points
1 vote

Answer:

The 16 oz.

Explanation:

User Keeer
by
6.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.