121k views
0 votes
Soda costs $3.12 for 15oz.What is the unit rate?​

2 Answers

3 votes
Answer is $0.21 for 1oz
Just multiply $3.12 by 15
User Borniet
by
4.6k points
5 votes

Answer:

.20 per oz

Explanation:

divide 3.12 by 15

User Jzapata
by
5.3k points