72.0k views
0 votes
15. You bought four spinners and 1 pack of pencils for school. The package of pencils cost 2 dollars and you

spent $22 total. How much was each spinner?
Define the variable C = Cost aleach SD 00. Equation
Solve.
Check
Cost per fidget spinner

1 Answer

4 votes

Answer:

C=$5

$22=(1×$2)+(4c)

1×$2=$2

$22-$2=$20

$20/4=$5

c=$5

User Sither Tsering
by
6.4k points