Answer:
So you're standing there in the grocery isle wondering which is the better deal. Do I buy juice at the sale price of 2 bottles with 32 oz each for $6.00, or do I buy 1 bottle containing 72 oz for $6.99
$0.33
Explanation:
Unit rate=1
if 3 equal to $0.99, then
1 will equal $0.33.
0.99/3=$0.33
5.8m questions
7.5m answers