Answer:
¥4630.50
Explanation:
Here,
- P = ¥4000
- n = 1 1/2 = 3/2 years
- r = 10% per annum
ATQ, as well,the interest is payable in half-yearly.
We know that,
- [By this formula,it could easily solved]

Substitute the values

Now solve.



Hence,the sum of ¥ 4000 will be amounted to ¥4630.50 in 1 1/2 years.

This question arises:Why we used that formula?
Reason:
The compound interest is calculated half-yearly, the formula changes a little.In this case for r we write r/2 and for n we write 2n because a rate of r% per annum is r/2% half-yearly and n years = 2n half year So this is the reason.