8.5k views
0 votes
Arthur purchased 8.25 pounds of cane sugar for $4.95 to use in his restaurant for desserts. What is the constant of proportionality that relates the cost of cane sugar, y, and the amount of cane sugar in pounds, x?

User Beverlyn
by
6.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The constant of proportionality is 0.6;

y = 0.6x

Explanation:

Here, we want to find the constant of proportionality that relates the cost of sugar cane to the amount of sugar cane

Mathematically to relate the cost;

If 8.25 pounds cost $4.95

Then 1 pound will cost $4.95/8.25 = $0.6/pound

User Wiika
by
5.6k points