87.7k views
0 votes
Marco needs to buy some dog food.At the nearest store,3 bags of dog food cost 7.50.How much would Marco spend on 5 bags of dog food

2 Answers

3 votes
The answer is $12.50. Divide $7.50 by 3 to see how much an individual bag costs. Then multiply 2.50 (7.50 divided by 3) by 5 to get $12.50
User Peter Harrison
by
5.4k points
4 votes

Answer:

12.5

Step-by-step explanation:

Divide 7.50 by 3 and you will get 2.5

Now you multiply 2.5 x 5

User Zkminusck
by
5.3k points