I Gotta do this retake or my mom will kill me please help
1.Julie paid $35 for 8 shirts. At this rate, how much will she pay for 11 shirts?
2.A car travels 2,862 feet in 9 second. How far can the car travel in 55 seconds?
3. A common tub is 37 inches long. What could be its length in centimeters? (Hint: 1 inch = 2.54 cm)
4. Here are the prices for bottles of water that are the same brand and same size in different stores. Which store offers the best deal? Store A- $36 bottles for $12.60
Store B- 18 bottles for 5.40 and Store C - 20 bottles for $7.60
5. Six pounds of bananas cost $9. How many pounds of bananas per dollar is that? Round your answer to the nearest hundredths.
6. Six pounds of bananas cost $9. What is the cost per pound of bananas?
7. A package of sliced homemade bread with 15 slices cost $3.90. How much would a package with 9 slices cost at the same price per slice?
8. A recipe calls for "12 ounces of cream cheese with 15 ounces of sugar." How many ounces of cream cheese are there per ounce of sugar? Enter your answer as a DECIMAL.
9. A recipe calls for "12 ounces of cream cheese with 15 ounces of sugar." How many ounces of sugar are there per ounce of cream cheese?