33.1k views
0 votes
A 16 ounce bottle of water cost $1.12. What is the cost per ounce?

2 Answers

6 votes

16 ounces = 1.12 dollars

16/16 ounces = 1.12/16 dollars .... divide both sides by 16

1 ounce = 0.07 dollars

1 ounce = 7 cents

Answer: The unit cost is 7 cents per ounce

User Dparker
by
5.4k points
6 votes
0.07$ / ounce , you would just take the total cost and then divide by the number of ounces
User Nabeel Ayub
by
5.1k points