207k views
5 votes
The local farmer’s market sells a 4-pound basket of pears for $6.00. What is the price per pound?

User Imran Azad
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

1.50

Explanation:

divide 6.00 by 4 and you get 1.5

User Chris Lercher
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories