3.8k views
2 votes
Kayla bought 5.5 pounds of apples. She paid a total of $7.15. What was the unit rate of the apples per pound? Answer and explication please

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.30/pound

Explanation:

7.15/5.5=1.3, and 1.3 x 5.5= 7.15

User Ka Hou Ieong
by
5.4k points