158k views
5 votes
Ron earns a 15% commission on his sales in addition to a $1500 monthly salary. Determine his monthly sales goal if he budgets $3750 as his monthly income.

User Yadhu Babu
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

His monthly sales goal if he budgets $3750 as his monthly income is $15000.

Explanation:

From the information given, the formula to calculate the salary that Ron earns would be:

Total salary=1500+0.15*(monthly sales)

Now, you can replace the total salary and he budgets $3750 as his monthly income and solve for the monthly sales:

3750=1500+0.15*(monthly sales)

3750-1500=0.15*(monthly sales)

monthly sales=2250/0.15

monthly sales=15000

According to this, the answer is that his monthly sales goal if he budgets $3750 as his monthly income is $15000.

User ViksaaSkool
by
7.2k points