menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Unit rate of $4.99 for 17 lb
asked
Feb 14, 2021
219k
views
1
vote
Unit rate of $4.99 for 17 lb
Mathematics
middle-school
Arjun Sankarlal
asked
by
Arjun Sankarlal
6.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
The answer is 0.29 cents. You do 4.99/17
Wmitchell
answered
Feb 15, 2021
by
Wmitchell
6.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
7
votes
$4.99/17=x/1
17x=$4.99
X=$4.99/17
X=0.29
Answer *unit rate is $0.29/lb
Sumitya
answered
Feb 20, 2021
by
Sumitya
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.0m
questions
10.6m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org