219k views
1 vote
Unit rate of $4.99 for 17 lb

2 Answers

4 votes
The answer is 0.29 cents. You do 4.99/17
User Wmitchell
by
4.6k points
7 votes
$4.99/17=x/1
17x=$4.99
X=$4.99/17
X=0.29

Answer *unit rate is $0.29/lb
User Sumitya
by
6.0k points