Answer:
Amount of Listerine can be prepared = 16.73 (Approx)
Step-by-step explanation:
Given:
Listerine formula contains = 26.9% alcohol
Amount of alcohol = 4.5 L
Find:
Amount of Listerine can be prepared
Computation:
Amount of Listerine can be prepared = (Amount of alcohol) / (Listerine formula contains)
Amount of Listerine can be prepared = 4.5 / 26.9%
Amount of Listerine can be prepared = 16.73 (Approx)