101k views
3 votes
If diameter and length of a cylinder are 0.01 m and 0.07 m respectively, the thermal conductivity of air is 0.028 W/mK and the Nusselt number is 14.2, what will be the convective heat transfer coefficient

1 Answer

3 votes

Answer:

The convective heat transfer coefficient of the fluid is 170.4 watts per square meter-degree Celsius.

Step-by-step explanation:

The Nusselt number (
Nu) is a dimensionless factor which compares the sensitivity of a fluid due to convection with those due to conduction:


Nu = (h\cdot L_(c))/(k) (Eq. 1)

Where:


h - Convective heat transfer coefficient, measured in watts per square meter-degree Celsius.


k - Conductive heat transfer coefficient, measured in watts per meter-degree Celsius.


L_(c) - Characteristic length, measured in meters.

In addition, the characteristic length of a cylinder is defined by the following formula:


L_(c) = (\pi\cdot r^(3)\cdot l)/(2\pi\cdot r^(2)+2\pi\cdot r \cdot l) (Eq. 2)

Where:


r - Radius of the cylinder, measured in meters.


l - Length of the cylinder, measured in meters.

If we know that
Nu = 14.2,
k = 0.028\,(W)/(m\cdot ^(\circ)C),
r = 0.005\,m and
l = 0.07\,m, then the convective heat coefficient is:

From (Eq. 2):


L_(c) = (\pi\cdot (0.005\,m)^(2)\cdot (0.07\,m))/(2\pi\cdot (0.005\,m)^(2)+2\pi\cdot (0.005\,m)\cdot (0.07\,m))


L_(c) = (7)/(3000)\,m

And by (Eq. 1):


h = (k\cdot Nu)/(L_(c))


h = (\left(0.028\,(W)/(m\cdot ^(\circ)C) \right)\cdot (14.2))/((7)/(3000)\,m )


h = 170.4\,(W)/(m^(2)\cdot ^(\circ)C)

The convective heat transfer coefficient of the fluid is 170.4 watts per square meter-degree Celsius.

User DavidA
by
7.4k points