14.7k views
1 vote
Sarah was driving at 50 mph (miles per hour) and went a distance of 100 miles. How

did it take Sarah to drive that distance?
Solve for time.

User Huliax
by
6.9k points

2 Answers

2 votes

Answer:

It took Sarah 2 hours to reach a distance of 100 miles

Explanation:

100 miles in (?) ÷ 50 mph = 2 hours

So, in 2 hours Sarah can drive 100 miles.

All I did is divide 100 miles by 50 mph and got 2 hours.

User Regmoraes
by
6.6k points
5 votes

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️


v = 50 \: \: (mile)/(hour)


v = (distance \: \: traveled)/(time \: )


50 = (100)/(t) \\

Multiply sides by t


50t = 100

Divide sides by 50


(50)/(50) t = (100)/(50) \\


t = 2 \: \: hour

♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

User Amolpskamble
by
7.7k points