Answer:
$16.66
Explanation:
Assign variables to the pair of shoes and the shirt.
Let the shirt be x, and since the pair of shoes costs twice as much as the shirt, the shoes will be 2x.
- shirt = x
- pair of shoes = 2x
Nikki can spend a maximum of $50 at the mall, so create an inequality where the shirt plus the pair of shoes are less than or equal to 50.
- shirt + shoes ≤ 50
- (x) + (2x) ≤ 50
Combine like terms.
Divide both sides by 3.
If the shirt costs $16.67, the pair of shoes will cost $16.67 * 2 = $33.34.
When you add both of these costs together, you get $16.67 + $33.34 = $50.01.
This is a little over $50, so let's move $16.67 down one decimal place ⇒ $16.66.
Now, the shirt will cost $16.66, the pair of shoes will cost $16.66 * 2 = $33.32, and in total they will cost $16.66 + $33.32 = $49.98.
Therefore, the most the shirt can cost is $16.66.