193k views
2 votes
How do you find a unit rate for $2.50 for 5 ounces

User Solar Mike
by
5.4k points

2 Answers

5 votes

Answer: $0.50 for 1 ounce

Explanation:

To find a unit rate, you have to find the cost for one. When we say it's $2.50 for 5 ounces, it's for 5, not 1. So we have to divide by 5.

2.50/5= 0.5 and 5/5=1

User Angela P
by
5.5k points
3 votes

Answer:

You divide 2.50 by 5.

So 2.50/5 makes it $0.50 per ounce.

User Dboswell
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.