Answer: $0.50 for 1 ounce
Explanation:
To find a unit rate, you have to find the cost for one. When we say it's $2.50 for 5 ounces, it's for 5, not 1. So we have to divide by 5.
2.50/5= 0.5 and 5/5=1
Answer:
You divide 2.50 by 5.
So 2.50/5 makes it $0.50 per ounce.
5.7m questions
7.4m answers