Answer:
The Bottle that cost $2.40
Explanation:
You divide the cost by the number of ounces to get the the cost per ounce
You do that to both bottles
The bottle with the less amount of money per ounce is the answer
Bottle that is $1.92 = $0.16 a ounce
Bottle that is $2.40 = $0.15 a ounce