149k views
4 votes
Janet is comparing prices of bottled water. One bottle of water costs $1.92 and contains 12 ounces. Another bottle of water costs $2.40 and contains 16 ounces. Which bottle of water costs less per ounce?

User Sanjeev Mk
by
5.2k points

2 Answers

4 votes

Answer:

The Bottle that cost $2.40

Explanation:

You divide the cost by the number of ounces to get the the cost per ounce

You do that to both bottles

The bottle with the less amount of money per ounce is the answer

Bottle that is $1.92 = $0.16 a ounce

Bottle that is $2.40 = $0.15 a ounce

User CalibanAngel
by
5.6k points
6 votes

Answer:

The 16 ounce bottle is the cheapest costing only .15 cents per ounces wile the 12 ounce bottle costs .16 cents and ounce.

Explanation:

User Aatifh
by
5.1k points