43.6k views
5 votes
Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. About how much per pound did the pecans cost?

$5.00
$6.00
$8.00
$10.00

User Adam DS
by
5.1k points

2 Answers

2 votes

Answer:

The correct answer is D

User Truefalse
by
4.8k points
4 votes
Answer: $10.00
Explanation: round 6.2 down to 6, and round $56.00 up to $60.00 and then see which answer choice fits. 10 multiplied by 6 is 60 which would mean about 1 pound of pecans costs $10.00
User BroVic
by
5.0k points