menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which of the following is the best deal? a. 6 oz box of crackers for $1.08 b. 7-oz box of crackers for $1.19 c. 8-oz box of crackers for $1.20 d. 9-oz box of crackers for $1.26
asked
Aug 15, 2021
85.3k
views
5
votes
Which of the following is the best deal?
a. 6 oz box of crackers for $1.08
b. 7-oz box of crackers for $1.19
c. 8-oz box of crackers for $1.20
d. 9-oz box of crackers for $1.26
Mathematics
college
Jonathan Huang
asked
by
Jonathan Huang
4.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
The answer is D you have to divide the answer and D is what I got
Nucandrei
answered
Aug 18, 2021
by
Nucandrei
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
The answer is D
1.19/7-.17
1.20/8-.15
1.26/9-.14
1.08/6-.18
So each box of crackers equals .14 on letter D so that is the best deal
I hope this helps!!!
Shirleyquirk
answered
Aug 21, 2021
by
Shirleyquirk
4.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
how long Will it take for $7000 investment to grow to $7553 and the annual rate of 3.4% compounded quarterly assume that no withdrawals are made
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org