144k views
4 votes
A 10-pound sack of flour costs $8.

a. How much does 40 pounds of flour cost?
b. What is the cost per pound of flour

User Pongpat
by
5.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

32

Explanation:

If a ten pound sack of floyr costs $8.00, then all you have to do to find the cost of a 40 pound, is multiply 10 by 4 to get 40. Then do the same to the 8> multipky by 4 to get 32.

X=32

User Kmcguire
by
5.2k points