162k views
0 votes
Kacie bought 2 breakfast wraps and 2 bottles of juice for $14. At the same shop, Adam bought 3 breakfast wraps and 5 bottles of juice for $26. How much does one breakfast wrap cost? How much does one bottle of juice cost?

User Yuxh
by
5.4k points

2 Answers

4 votes
Wrap are 4.59 juice $2
User EbinPaulose
by
5.1k points
4 votes
System of equations:
Wraps are x, juice is y.
2x+2y=14
3x+5y=26

I used substitution method:
(2x+2y=14)/2
x+y=7
x=7-y
3(7-y)+5y=26
21-3y+5y=26
21+2y=26
2y=5
y=2.5
x+2.5=7
x=4.5

TLDR: wraps cost $4.50, juice is $2.50.
User Kavie
by
4.4k points