88.2k views
3 votes
A set of keys is tossed horizontally with speed 3.8 m/s from a lifeguard bench to 5.0 m above the ground. How far did they keys move out away from the bench horizontally before they hit the ground?

1 Answer

3 votes

Answer:

3.84 m

Step-by-step explanation:

Height given h = 5 m .

time taken to fall vertically by 5 m will be equal to move horizontally before touching the ground . Let the time taken be t .

h = ut + 1/ g t²

5 = 1/2 x 9.8 x t²

t = 1.01 s

displacement in horizontal direction = velocity x time

= 3.8 x 1.01

= 3.84 m

User Bernard Pagoaga
by
7.1k points