150k views
1 vote
A 350.0 ml sample of gas has a temperature of 22.7 C and a pressure of 0.914 atm. What temperature would be needed for the same amount of gusto fit into a 220.0 mL flask at standard pressure? (amount of moles is held constant)

1 Answer

0 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

We shall apply gas law formula

P₁ V₁ / T₁ = P₂V₂ / T₂

.914 x 350 / ( 273 + 22.7 ) = 1 x 220 / T₂

1.0818 = 220 / T₂

T₂ = 203.36 K

= - 69.64 ⁰ C

User Michael IV
by
6.7k points