85.4k views
4 votes
Satellites are launched into space by rockets. The rocket in the above photo weighs 50,000 lb and has a thrust force of 150,000 lb. It is travelling vertically. Using what you have learned in this lab, what is the rocket upward acceleration

User Ashirley
by
6.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Acceleration a = 96.6 ft/s² (Approx)

Step-by-step explanation:

Given:

Weight w = 50,000 lb

Force = 150,000 lb

We know that acceleration due to gravity g = 32.2 ft/s²

Find:

Acceleration

Computation:

w = mg

m = w/g

F = ma

a = F / m

a = F / [w/g]

a = 150,000 / [50,000 / 32.2]

a = 96.6 ft/s²

Acceleration a = 96.6 ft/s² (Approx)

User Techexpert
by
6.9k points