34.2k views
4 votes
Using 25 micromoles, pmoles, of CO2 consumed how many grams of glucose (MW = 180 g/mole) were produced?

Convert your answer to milligrams (mg):
and to micrograms (ug):

User Sqwerty
by
7.0k points

1 Answer

3 votes

Grams of glucose = 0.7488 mg=748.8 μg

Further explanation

A reaction coefficient is a number in the chemical formula of a substance involved in the reaction equation. The reaction coefficient is useful for equalizing reagents and products.

Reaction

6CO₂+6H₂O⇒C₆H₁₂O₆+6O₂

25 micromoles, μmoles, of CO₂ :

moles CO₂ : moles glucose - C₆H₁₂O₆ = 6 : 1, so :


\tt moles~glucose=(1)/(6)* 25\mu~moles=4.16\mu~moles=4.16* 10^(-6)~moles

mass of glucose


\tt mass=mol* MW\\\\mass=4.16* 10^(-6)* 180\\\\mass=7.488* 10^(-4)g=0.7488~mg=748.8\mu g

User Aaron Wojnowski
by
7.6k points