Answer:
about $1.92
Explanation:
$5.75/3 = $1.916 ----> $1.92
$1.92
To find the cost per bag we divide the total cost by the amount of bags so:
$5.75 / 3 = $1.91666667 per bag, which we can round up to $1.92 per bag.
5.1m questions
6.7m answers