132k views
0 votes
Oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

1 Answer

2 votes

Answer:

0.51

Explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51