30.4k views
2 votes
2. . This week the bottles of water are on sale for 4 for $5.00 .

Find the unit rate per bottle and write the equation of
proportionality. Explain your reasoning and show work.

User Gibstick
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

each of them cost 80 cents or 0.80

Explanation:

4/5=0.8

User Leo K
by
4.6k points