215k views
1 vote
A student bought 11 pencils and a pad of paper.

• The pencils each cost the same amount.
• The pad of paper cost $4.99.
• The student spent a total of $18.74, not including tax.

a. Write an equation that can be used to find the cost, X, in dollars, of each pencil.

b. What is the cost of each pencil?

A student bought 11 pencils and a pad of paper. • The pencils each cost the same amount-example-1
User Bolino
by
6.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Each pencil cost $1.25

Explanation:

$18.74 - $4.99

Then, do $1.25 × 11 and you get $13.75

User Plannapus
by
6.7k points