193k views
5 votes
Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

1 Answer

0 votes

Answer:

12 pounds

Explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

User OshoParth
by
9.3k points

No related questions found