124k views
4 votes
A grocery store sign indicates that bananas are 6 for $1.50. And a sing says oranges are 5 for $3.00. Find the total cost of buying 2 bananas and 2 oranges?

User Eboni
by
5.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$1.70

Explanation:

  1. Find the price of one Banana and one orange by dividing the price by the amount of fruit you get for the price
  2. multiply each price per fruit by the amount of fruit you are buying
User Gangadhar Jannu
by
5.5k points