menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A grocery store sign indicates that bananas are 6 for $1.50. And a sing says oranges are 5 for $3.00. Find the total cost of buying 2 bananas and 2 oranges?
asked
Jun 2, 2021
124k
views
4
votes
A grocery store sign indicates that bananas are 6 for $1.50. And a sing says oranges are 5 for $3.00. Find the total cost of buying 2 bananas and 2 oranges?
Mathematics
college
Eboni
asked
by
Eboni
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
$1.70
Explanation:
Find the price of one Banana and one orange by dividing the price by the amount of fruit you get for the price
multiply each price per fruit by the amount of fruit you are buying
Gangadhar Jannu
answered
Jun 9, 2021
by
Gangadhar Jannu
5.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Other Questions
Solve for y in terms of x. 2/3y - 4 = x y = x + 6 y = -x + 4 y = -x + 6 y = x + 4
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Use the normal model n(11371137,9696) for the weights of steers. a) what weight represents the 3737thth percentile? b) what weight represents the 9999thth percentile? c) what's the iqr of the weights
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org