206k views
2 votes
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price.

3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?

User Kevinoid
by
6.2k points

1 Answer

4 votes
You would divide 7.50/3 which results in $2.50 a lb
User Pavlo Sobchuk
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.