170k views
1 vote
Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?

2 Answers

3 votes

Answer:

The answer would be 0.48

Explanation:

If you divide it you will get 0.475 and you round to the nearest hundredth

User BorisTB
by
5.3k points
3 votes

Answer:

0.4

Explanation:

User DiBosco
by
4.6k points