219k views
4 votes
Find the unit price

(in dollars per ounce).

A 2-pound, 8-ounce loaf of bread for $2.48

$_____per ounce

User Ueli
by
5.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Price per ounce is $0.062

Explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

User InsaneBot
by
6.1k points