235k views
1 vote
Please explain how you got the answer for this question,please

Please explain how you got the answer for this question,please-example-1
User EdzJohnson
by
4.8k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$7.52

Explanation:

3lb=$22.56

to find the price for 1 lb, divide by 3

3lb/3=1lb

22.56/3=$7.52

User Fuzzical Logic
by
4.8k points
2 votes

Answer:

3/22.56 = 7.52

Explanation:

User JRI
by
5.3k points