190k views
3 votes
. Compute the unit (per visitor) costs for the two tour types (student and donor) assuming TCM uses the current cost system. (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to 2 decimal places.)b. Compute the unit (per visitor) costs for the two tour types (student and donor) assuming TCM adopts an ABC system. (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to 2 decimal places.)

1 Answer

1 vote

Answer:

Hello your question is incomplete attached below is the complete question

answer: A) $38.4

B) For student tour = $46,800 / 1,500 = $31.2

For Donor's tour = $39,600 / 750 = $52.8

Step-by-step explanation:

A) compute the unit cost ( using current cost system )

cost per visitor = Total Operational cost / Total number of visitors

= $86400 / 2250 = $38.4

B) using The ABC system

unit cost per visitor :

For student tour = $46,800 / 1,500 = $31.2

For Donor's tour = $39,600 / 750 = $52.8

attached below is the ABC system Table showing the calculations

. Compute the unit (per visitor) costs for the two tour types (student and donor) assuming-example-1
. Compute the unit (per visitor) costs for the two tour types (student and donor) assuming-example-2
User Bluelights
by
5.4k points