40.9k views
14 votes
An ice skating rink charges $1.50 to rent ice skates for 30 mins. What is the unit rate per hour for renting ice skates?

User Panoptik
by
4.6k points

2 Answers

11 votes

Answer: $3 per hour

Step-by-step explanation:

If you are charged $1.50 for 30 minutes and you simply double the time you rent your ice skates for.. your new cost would be double your original cost, or $3.

1.5×2 = 3

User Cusmar
by
5.6k points
7 votes

Answer: The correct answer is $3.

Explanation: 30 min is one-half of an hour. So, multiply 1.50 and 2. This gives you $3.

User Dstarh
by
5.5k points