188k views
0 votes
New spark plugs have just been installed in a small airplane with a two-cylinder engine. For each spark plug, the probability that it is defective and will fail during its first 35 minutes of flight is 1/10,000, independent of the other spark plugs. (a) For any given spark plug, what is the probability that it will not fail during the first 35 minutes of flight

User Yamini
by
7.0k points

1 Answer

0 votes

Answer:

0.9999 or 99.99%

Explanation:

Probability that it doesn't fail will be 1 minus the probability that it fails.

1 - P(fail)

= 1 - 1/10000

= 1-0.0001

= 9999/10000

=0.9999

= 99.99%

User Moteutsch
by
7.6k points