121k views
1 vote
At Super Grocery, strawberries cost $3.00 for 2 pounds. At Value Market, strawberries cost $4.00 for 3 pounds. What is the unit price of a pound of strawberries at Super Grocery?

User Mchev
by
4.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

1.50

Explanation:

i have my resources

User Gabe Durazo
by
5.2k points
3 votes

Answer:

$1.50

Explanation:


3.00 / 2 = 1.50

User Eyonna
by
4.5k points