Answer:
20 seconds
Explanation:
s = Distance traveled by elevator = 300 ft
t = Time taken = 5 seconds
Velocity is given by

Distance to the observation level from the lobby = 1200 ft
Time taken is given by

Time taken to reach the observation level from the lobby is 20 s.