175k views
3 votes
A tractor drags a 313kg plow across a field at 2.0 m/s . If the coefficient of friction between the plow and the ground is 0.570, how much force does the tractor apply to the plow ?

User WSkinner
by
6.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The tractor applies 1,748.418 N to the plow.

Step-by-step explanation:

Net Force

According to the second Newton's law, the net force exerted by an external agent on an object of mass m is:

Fn=m.a

If the acceleration is zero, then the net force is also zero. That means all forces acting on the mass are balanced.

The tractor drags the m=313 Kg plow at a constant speed, thus the acceleration is zero and so is the net force.

The horizontal forces acting on the plow are:

  • The force applied by the tractor Ft
  • The friction of the ground Fr

Since both forces are balanced, then:

Ft=Fr

The friction force is calculated as:


Fr=\mu \cdot N

Where
\mu is the coefficient of friction between the plow and the ground and N is the normal force. In the situation described, the normal force is equal to the weight of the plow:


N=W=m.g=313*9.8=3,067.4

The normal force is N=3,067.4 N

The friction force is now calculated:


Fr=0.579 \cdot 3,067.4\ N


Fr=1,748.418\ N

Thus, the tractor applies 1,748.418 N to the plow.

User Urig
by
7.3k points