Answer:
15.71 cm
Explanation:
Use the circumference formula, C = 2
r
Since the radius of half of the diameter, the radius will be 2.5 cm
Plug in the radius into the formula and solve:
C = 2
r
C = 2
(2.5)
C = 15.71
So, the circumference of the circle is approximately 15.71 cm