11.3k views
5 votes
The following car has a mass of 400 kg.

Calculate the frictional force if the car accelerated at a rate of 2.5 m/s2 when a driving force of 1500N was applied

User Valadil
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

500N

Step-by-step explanation:

Given parameters:

Mass of the car = 400kg

Acceleration of the car = 2.5m/s²

Driving force = 1500N

Unknown:

Frictional force = ?

Solution:

Frictional force is a force that opposes motion.

Force on car from the engine = mass x acceleration

Insert parameters and solve;

Force from the engine = 400 x 2.5 = 1000N

Braking force = 1500N

Now,

Frictional force = 1500N - 1000N = 500N

User Uvita
by
6.5k points