menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
the cost for a pack of 15 pens is $3.15. find the unit price in dollars per pen. if necessary, round to the nearest cent
asked
Jul 21, 2021
144k
views
1
vote
the cost for a pack of 15 pens is $3.15. find the unit price in dollars per pen. if necessary, round to the nearest cent
Mathematics
high-school
GoldenAge
asked
by
GoldenAge
5.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
Right answer is correct
Explanation:
3x=6
X=6
_
3
X=2..
3Y=3
Y=3/3
Y= 1
Meepzh
answered
Jul 21, 2021
by
Meepzh
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
each pen is $0.21, you solve by dividing 3.15 by 15 (3.15/15)
Adam Mikulski
answered
Jul 27, 2021
by
Adam Mikulski
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Other Questions
Evaluate a + b when a = –16.2 and b = –11.4 A. –27.6 B. –4.8 C. 4.8 D. 27.6
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org