144k views
1 vote
the cost for a pack of 15 pens is $3.15. find the unit price in dollars per pen. if necessary, round to the nearest cent

User GoldenAge
by
5.6k points

2 Answers

6 votes

Right answer is correct

Explanation:

3x=6

X=6

_

3

X=2..

3Y=3

Y=3/3

Y= 1

User Meepzh
by
5.6k points
4 votes
each pen is $0.21, you solve by dividing 3.15 by 15 (3.15/15)
User Adam Mikulski
by
5.7k points