173k views
0 votes
Mr. Rodriguez bought 3 large cans of tomato soup for $8.37. Find the unit rate for one can of tomato soup.

User Guforu
by
5.7k points

2 Answers

5 votes
you need to divide 8.37 by 3
User Mwkwok
by
5.3k points
7 votes

Answer:

It is $2.79

Explanation:

You take $8.37 and divide it by 3 then you get $2.79. So for 1 can its $2.79.

User Codrin Eugeniu
by
5.1k points