67.1k views
0 votes
Max paid $45 for 9 model planes, Lucy spent $60 for 12 model planes. If each model was the same price, what is the unit price?​

User Josh Blade
by
6.9k points

1 Answer

2 votes
the unit price is $5 per unit
User Adamency
by
7.1k points